Clover Sklep jeździecki

Budowa siodła

Jak zbudowane jest siodło dla konia?

Siodło to nieodłączny element wyposażenia jeźdźca – bez niego jazda na koniu jest znacznie utrudniona. Siodła zapewniają stabilność, bezpieczeństwo oraz ułatwiają sterowanie zwierzęciem. Obecnie siodła dla konia nie są jednak tworzone wyłącznie z myślą o człowieku. Coraz większą uwagę skupia się także na zwierzęciu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, siodła mogą pomóc koniom podczas wożenia jeźdźca, ułatwiają bowiem równomierne rozłożenie jego ciężaru. Aby jednak w pełni zrozumieć działanie tego elementu, warto zadać sobie pytanie, z czego składa się siodło konia i wyjaśnić to zagadnienie.

Jak zbudowane jest siodło dla konia?

Aby w pełni zrozumieć, jak zbudowane jest siodło konia należy przyjąć podstawowy podział: na elementy zewnętrzne i wewnętrzne, czyli widoczne i niewidoczne. Te, które znajdują się na zewną trz konstrukcji mogą być w najróżniejszy sposób ozdabiane przez producentów. Podczas wyboru siodła warto jednak pamiętać o tym, aby stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Wygląd siodła, choć ważny, powinien być kwestią drugorzędną. Należy zwrócić jednak uwagę na jakość wykonania zewnętrznych elementów – mogą one bowiem wpływać na czas eksploatacji siodła. Elementy niewidoczne z kolei często charakteryzują się nowoczesnym wykonaniem. To właśnie w ich produkcji stosowane są nowatorskie i innowacyjne rozwiązania.

Jakie elementy siodła konia są widoczne?

Siodło, choć wydaje się być jednolitą konstrukcją, dzieli się na dużą ilość elementów.

Widoczne elementy siodła konia

  • przedni i tylny łęk,
  • siedzisko,
  • tybinki,
  • podtybinki,
  • poduszki kolanowe,
  • przystuły.

Bardzo ważnym elementem jest łęk przedni. To najwyżej umieszczona część przodu siodła. Jego główną funkcją jest uniemożliwienie jeźdźcowi nadmierne osunięcie się do przodu. Ważne jest, aby pamiętać, że łęk powinien być dopasowany do ciała konia. W podobny sposób działa lek tylny – ma on zapobiegać spadnięciu jeźdźca do tyłu. Warto pamiętać, że lek tylny różni się w zależności od przeznaczenia siodła. Siedzisko to ważny element, który powinien być dostosowany bezpośrednio do jeźdźca i jego indywidualnych potrzeb oraz przeznaczenia siodła. Podobnie jak łęk, może ono mieć bowiem rodzaje, różniące się w zależności od dyscypliny, do jakiej jest przeznaczone.

Tybinki z kolei to część, która ma chronić nie tylko jeźdźca i jego nogi, ale i boki konia. Dzięki nim nie następują otarcia. Tymczasem podtybinki, mają chronić tybinki przed zniszczeniem. Ostatnim elementem widocznych części siodła są przystuły. Ich zadaniem jest umożliwienie mocowania popręgu, dlatego powinny być solidnie wykonane.

Budowa siodła dla konia – jakie elementy nie są widoczne?

Niewidocznych elementów budowy siodła jest znacznie mniej, niż widocznych. Składają się na nie tylko panele i terlica. Terlica to podstawa budowy siodła. Są one wykonywane ze sztucznych materiałów, dzięki czemu są lekkie i mogą zostać dopasowane do kształtu grzbietu konia. Terlica odbudowywana jest materiałem, na przykład skórą. Ostatnim elementem budowy siodła są panele. To właśnie one odpowiadają za rozłożenie ciężaru. Zatem dzięki nim noszenie jeźdźca na grzbiecie staje się dla konia łatwiejsze. Są one niezwykle istotne, dlatego warto zadbać o odpowiednią ich jakość. Panele różnią się między sobą rodzajem wypełnienia, najczęściej spotykane są takie o wypełnieniu wełnianym lub lateksowym.

Wybór siodła jest kluczowy

Siodło to bardzo ważna część wyposażenia jeźdźca. Od niego zależy komfort nie tylko właściciela konia, ale i zwierzęcia. Zarówno części widoczne, jak i niewidoczne powinny być zatem wykonane z najwyższą starannością. Od tego zależeć może zdrowie jeźdźca i rumaka. Aby zadbać o wygodę i bezpieczeństwo jazdy warto zainwestować w siodło najwyższej jakości i zadbać, by było ono dopasowane do ciała konia.

You don't have permission to register