Clover Sklep jeździecki

Gnicie strzałki – jak dbać o końskie kopyta?

Jeżeli chcesz, by Twój koń osiągał dobre wyniki sportowe,  musi być zdrowy i nie może odczuwać  bólu. Tylko takie zwierzę może sprostać stawianym mu wymaganiom, dotyczącym zarówno aktywności fizycznej, jak i umysłowej. Ważnym elementem dbania o zdrowie konia jest właściwe pielęgnowanie jego kopyt! Dowiedz się, czym jest gnicie strzałki, kiedy się pojawia oraz jakiego postępowania wymaga! 

 

Kopyta – pielęgnacja bez tajemnic

Pielęgnacja kopyt to kluczowy element zapewniający koniom komfort ruchu! Popularne stwierdzenie, że bez kopyt, nie ma konia, choć powtarzane jest od wieków, wciąż jest prawdziwe. Co musi znaleźć się na Twojej liście?

  • Przycinanie kopy w regularnych odstępach czasu, które zapewni Twojemu zwierzęciu dobrą równowagę.
  • Właściwa dieta zawierająca biotynę, miedź oraz cynk, które pozytywnie wpływają na stan kopyta.
  • Suche i czyste podłoże!
  • Znajomość objawów ochwatu, która pomoże szybko rozpocząć leczenie. 

U młodych, które zostały odsadzone od matki oraz roczniaków, częste przycinanie kopyt zapewni prawidłowe obciążenie kończyn. Takie działanie na wczesnym etapie życia, pomaga uniknąć potencjalnych kulawizn i złagodzić obrażenia w późniejszym życiu.

 

Co to jest strzałka i czym jest gnicie strzałki?

Strzałka to element budowy kopyta o charakterystycznym trójkątnym kształcie. Znajduje się ona na części podeszwowej i jest miękka oraz elastyczna w dotyku. Jej zadaniem jest głównie amortyzacja. Zdrowa strzałka powinna być sucha i sprężysta w dotyku.

Gnicie strzałki to problem związany z pojawieniem się infekcji bakteryjnej. Chora strzałka jest nierówna i zbyt miękka. Rozwój choroby wiąże się także z brzydkim zapachem, a w bardziej zaawansowanych stadiach pojawia się ciemna wydzielina oraz bolesność.

 

Skąd bierze się problem?

Wiele osób jako pierwotną etiologię gnicia strzałki wskazuje wilgotne środowisko i słabą higienę panującą w stajni. Wydaje się jednak, że równie prawdopodobne są predyspozycje związane z budową kopyta, nieprawidłowym przycinaniem i brakiem ćwiczeń.

U zwierząt mających tendencję do gnicia strzałki zawsze należy jednak unikać wilgotnego środowiska! Do dobrych zasad profilaktycznych należą:

  • codzienne sprzątanie boksów,
  • dościelanie czystej ściółki,
  • regularne czyszczenie kopyt,
  • odpowiednia ilość ruchu,
  • właściwa i dobrze zbilansowana dieta,
  • regularne struganie kopyt.

 

Gnicie strzałki – leczenie krok po kroku

Gnicie strzałki wymaga leczenia, które jest proste, choć opiekun musi być wytrwały i regularnie podawać leki! Konieczne jest aplikowanie środka dezynfekującego (przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego) w okolicę strzałki. Dostępne na rynku preparaty wspierają także regeneracje tkanki. 

Leczenie opiera się również na zapewnieniu zwierzęciu wspominanej już suchej, czystej podłogi oraz ćwiczeń na suchym podłożu. Kolejnym elementem jest dokładne oczyszczenie okolicy strzałki. Przy takim codziennym czyszczeniu można stosować roztwór ściągający (np. roztwór siarczanu miedzi), ale należy go unikać, gdy doszło do odsłonięcia wrażliwej tkanki. Rokowanie jest zwykle korzystne!

 

Masz wątpliwości? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

You don't have permission to register