Clover Sklep jeździecki

Jak dobrze dopasować kask jeździecki?

Jeździectwo staje się coraz bardziej popularne. Fanami jazdy konnej są nie tylko dorośli, których zachwyca piękno i dostojeństwo tych zwierząt, ale i dzieci, które niejednokrotnie od maleńkości mają do czynienia ze stadniną. Jeździectwo to sport wyjątkowy, pozwalający na niezwykłe poczucie łączności z dziką i nieposkromioną naturą, dający możliwość nawiązania kontaktu z koniem i spędzenia miło czasu. Aby jednak móc bezpiecznie jeździć, należy wyposażyć się w odpowiednie przedmioty. Jednym z ważniejszych elementów jest kask jeździecki.

Jak dopasować kask jeździecki?

Kask stanowi jeden z ważniejszych elementów wyposażenia jeźdźca. Od niego zależy bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu. Z tego powodu dopasowanie kasku jeździeckiego jest niezwykle ważne – wpływa bowiem na jego efektywność i działanie. Aby zatem zakup kasku nie okazał się porażką, należy zastanowić się, jak dopasować kask jeździecki do głowy. Zastosowanie się do kilku prostych zasad sprawi, że wybór najlepszego modelu stanie się łatwiejszy, a sam przedmiot będzie zapewniał komfort i bezpieczeństwo właścicielowi. Zanim omówimy zasady dopasowania kasku jeździeckiego, przyjrzyjmy się podstawowej klasyfikacji tego elementu wyposażenia jeźdźca.

Kaski dzieli się na:

  • posiadające lub nieposiadające regulacji,
  • lekkie lub ciężkie,
  • dobrze lub słabo wentylowane.

Wybierając kask, należy zatem kierować się kilkoma kategoriami. Za najważniejszą uważane jest dopasowanie kasku jeździeckiego, a co za tym idzie, komfort i wygoda noszenia. Należy pamiętać, że zakup kasku jest inwestycją na dłuższy czas, dlatego nie warto stawiać na półśrodki, licząc, że “jakoś się wytrzyma” niewygodę lub ucisk. Dla wielu osób istotną kategorią jest także cena. Nie zawsze najdroższy kask musi być najlepszy czy najwygodniejszy. Warto sugerować się opisem, opiniami, a nie kwotą, jaką trzeba zapłacić. Wygląd kasku jest kwestią najmniej ważną. Choć przyjemnie jest posiadać ładny i estetyczny kask, nie jest to konieczne – liczyć powinno się bezpieczeństwo i wytrzymałość.

Jak dopasować kask jeździecki do rozmiaru głowy?

Zasady, dotyczące tego, jak wybrać rozmiar kasku jeździeckiego różnią się w zależności od jego rodzaju. W przypadku kasku bez regulacji przed zakupem, zwłaszcza przez Internet, warto zmierzyć obwód głowy nad uszami. Następnie do wyniku pomiaru należy dodać jeden centymetr i zaokrąglić w górę. Otrzymana liczba powinna być rozmiarem kasku, jakiego należy szukać. Rzecz jasna, nie zawsze pomiary są właściwie – z tego powodu najlepiej jest zmierzyć kask w sklepie stacjonarnym lub stadninie. Istotne jest także, aby pamiętać, że kaski pozbawione regulacji najczęściej produkowane są dla osób o owalnych kształtach głowy. Jeśli ma się inny jej rodzaj, warto dobrać kask w sklepie, przy pomocy wyspecjalizowanego sprzedawcy. Dzięki temu można znaleźć najlepszy dla siebie model. 

Wybór kasku z regulacją powinien poprzedzać podobny pomiar, jak w przypadku modelu bez regulacji. Rozmiar podany jest przedziałami – na przykład 51 – 60 centymetrów, a otrzymany wynik powinien mieścić się w podanych “widełkach”. Warto zadbać, aby był on pośrodku owych “widełek”. Dzięki temu kask nie powinien uwierać czy być zbyt duży. Zazwyczaj przedzi ały są około czterocentymetrowe.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając kask jeździecki?

Wybór kasku jest wyborem ważnym. Należy zatem zwrócić uwagę na wiele elementów, aby zakupiony przedmiot był wytrzymały i mógł służyć właścicielowi przez długie lata. Ważne jest, aby spełniał on obowiązujące wymogi bezpieczeństwa. Pozawala to na pewność i spokój ducha podczas jazdy. Kaski jeździeckie bez regulacji są także bardziej wytrzymałe od regulowanych. Wynika to z faktu, iż pozbawione są elementów ruchomych, które mogą ulec zepsuciu. Bez względu jednak na wszystko, pewne jest, że najlepszym sposobem wyboru kasku jeździeckiego jest zakup w sklepie stacjonarnym. Daje to możliwość przymiarki i podjęcia odpowiedniej decyzji.

You don't have permission to register