Clover Sklep jeździecki

Jak przygotować się do jazdy konnej? Dbając o sprawność fizyczną!

Jak przygotować siebie do pracy w siodle?

Chcąc osiągać dobre wyniki sportowe w jeździectwie nie wystarczy mieć świetnego wierzchowca! Ważne są także Twoje zdolności fizyczne i właściwe nastawienie psychiczne! Dopiero takie połączenie sprawi, że oboje będziecie mogli wykorzystacie drzemiący w Was potencjał!

Jazda konna to sport, który wymaga od jeźdźca właściwego przygotowania fizycznego! I nie ma tu znaczenia, czy chcesz brać udział w konkursach ujeżdżenia, czy skokach przez przeszkody. Poprawa Twojej kondycji, poprawi Wasze wyniki w każdej dyscyplinie!

Zaplanuj zatem swoją formę w taki sam sposób, w jaki planujesz zadbać o swojego konia. Skoncentruj się na rozwijaniu swojej wydolności, siły i elastyczności. Ćwicz około 200 minut tygodniowo. Do wyboru masz:

  • bieganie,
  • pływanie,
  • jazdę na rowerze,
  • ćwiczenia na piłce, czy jogę.

Twoją formę poprawią także ćwiczenia typu:

  • deska,
  • podnoszenie bioder,
  • przysiady oraz step.

Pamiętaj, by trenować, osiągając 70 procent maksymalnego tętna, które możesz obliczyć odejmując swój wiek od liczy 220.

Równowaga w siodle

Jednym z kluczowych elementów, nad którymi musi pracować każdy jedździec, jest prawidłowa postawa ciała, równowaga i związany z nimi dobry dosiad. Niestety, źle siedzący w siodle jeźdźcy mogą powodować u koni ciągły ból i spory dyskomfort!

Jedno z badań porównywało dwa sposoby jazdy i ich wpływ na konie! U zwierząt, które często pracowały z jeźdźcami, którzy mieli krótkie wodze, wysokie ręce i słabą pozycję nóg wykazano prezentowanie postaw charakterystycznych dla bólu pleców. W przypadku koni pracujących z osobami o właściwej postawie i równowadze, odsetek problemów z plecami był znacząco niższy!

Czym jest właściwa równowaga? Oznacza ona wyrównanie uszu, ramion, bioder i stóp jeźdźca! Aby utrzymać dobrą równowagę, stopy pozostają pod biodrami.

Jak rozgrzać się przed jazdą?

Celem rozgrzewki przed jazdą konną jest zmniejszenie napięcia mięśni i przygotowanie ciała do pracy w siodle. Zanim wsiądziesz na konia, wypróbuj m.in. ćwiczenia poprawiające koordynację oraz rozciągające mięśnie np. skręty ciała, czy rozciąganie łydek w wykroku. Dobrą rozgrzewką bywa także samo czyszczenie wierzchowca.

 

Jak rozciągać się po jeździe?

Opcji rozciągnięcia się po zakończeniu treningu jeździeckim jest kilka. Wypróbuj takie proste ćwiczenia, jak:

  1. Motylek – usiądź trzymając plecy prost. Połącz swoje stopy przed sobą, tworząc nogami kształt “motylka” i delikatnie poruszaj kolanami w górę i w dół. To ćwiczenie pozwoli Ci rozciągnąć pachwiny oraz wewnętrzną stronę ud.
  2. Koci grzbiet – uklęknij na macie i połóż na niej ręce, a następnie biorąc wdech, wygnij lekko plecy i opuść brzuch w kierunku podłogi równocześnie unosząc twarz w kierunku sufitu. Wydychając powietrze zaokrąglij plecy i opuść kość ogonową w stronę podłogi. Zrób kilka powtórzeń.

 

Nie zapominaj o psychice!

O wynikach sportowych często decyduje nie ciało, a głowa! To tam tkwi pewność siebie, odwaga, czy odporność na stres. Dbając o swój rozwój, połącz ćwiczenie ciała z kształtowaniem “ducha”! Pomyśl o ćwiczeniach na koncentrację, czy dzienniku wdzięczności, które pozwolą Ci myśleć pozytywnie!

 

 

 

You don't have permission to register